rusnoparada.sk

Rušňoparáda 2017

Košice, 20. apríl 2017

           Rušňoparáda 2017 v Košiciach otvorí verejnosti brány rušňového depa

             Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstaví v rámci 17. ročníka podujatia Rušňoparáda viac ako desiatku najmodernejších železničných vozidiel v slovenskej osobnej doprave. „Tento ročník bude unikátny, pretože návštevníkom predstavíme vlajkovú loď ZSSK – vlaky InterCity. K dispozícii im bude celá súprava so všetkými službami tak, ako ich bežne ponúkajú IC vlaky na linke Košice – Bratislava,“  hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Vlak bude tvoriť vozeň prvej a druhej triedy, reštauračný vozeň a detský vozeň s priestorom pre imobilných cestujúcich. Návštevníci Rušňoparády si môžu oddýchnuť v klimatizovaných moderných vozňoch, samozrejmosťou bude aj obsluha mobilbarom priamo na mieste či bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.
             Tradičné rodinné podujatie organizuje ZSSK a občianske združenie Detská železnica Košice. „Na podujatí predstavíme aj časť svojej zbierky, medzi inými aj historický úzkorozchodný parný rušeň Krutwig, ktorý bol uvedený do prevádzky len minulý rok. Je teda najmladším prírastkom svojho druhu na Slovensku,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.
             
Počas dvoch dní, plných kultúrneho programu a zábavy pre deti aj dospelých, bude v areáli depa aj vysunuté Zákaznícke centrum z košickej stanice, ktoré záujemcom poskytne informácie o službách ZSSK. Špeciálny obchod im ponúkne upomienkové predmety so železničnou tematikou.
            
Históriu železníc bude reprezentovať tridsiatka nostalgických vozidiel z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Predstaví sa aj napr. česká historická elektrická súprava tzv. Žabotlama, rakúsky prezidentský vozeň alebo tiež hollywoodska hviezda – rušeň Sergej, ktorý si zahral po boku Georgea Clooneyho vo filme Peacemaker. Sergeja s ťažnou silou 2000 koní a s dvojtaktným naftovým motorom vyrobili v 70-tych rokoch 20. storočia vo vtedajšom Sovietskom zväze ako rušeň pre ťažké nákladné vlaky. Kvôli filmu ho nastriekali na zeleno, neskôr mu vrátili pôvodnú červenú farbu. Pred dvomi rokmi sa takmer dostal do šrotu. Aktuálne sa oň starajú železniční nadšenci v Humennom, ktorí mu vrátili život a s hrdosťou ho prezentujú výhradne na nostalgických akciách. Rušňoparáda bude jeho úplne prvým verejným vystúpením mimo domovského depa. V tomto roku bude ešte sprevádzať po východnom Slovensku Legiovlak. 
            
Rušňové depo ZSSK v Košiciach predstavuje areál na opravu a „parkovanie“ železničných vozidiel s viac ako 100-ročnou históriou. Jeho súčasťou je budova rotundy, točňa a unikátna vodná veža, ktorá je technickou pamiatkou. Počas Rušňoparády bude k depu premávať kyvadlová doprava zo železničnej stanice, ako aj špeciálny spoj košickej mestskej dopravy. Podrobný program a informácie o podujatí nájdete na stránke www.rusnoparada.sk.

Košice, 24. marec 2017

          RUŠŇOPARÁDA OPÄŤ „ROZRUŠÍ“ KOŠICE

           Apríl bude na východe Slovenska opäť doslova nabitý železničnými akciami a atrakciami. Dominovať mu bude už tradične Rušňoparáda v depe Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) s mimoriadnymi jazdami historických vlakov, autobusov, ale i simulovaným leteckým prepadom.
           Najväčšie stretnutie milovníkov železničnej histórie otvorí svoje brány pre návštevníkov najbližší víkend po Veľkej noci, 22. a 23. apríla. V rušňovom depe  Železničnej spoločnosti Slovensko v Košiciach bude okrem rôznych historických vozidiel najväčším lákadlom InterCity vlak, ktorý spája Bratislavu a Košice v rekordnom čase 4 h 42 minút, množstvo vystavenej železničnej a inej techniky z dôb minulých i súčasnosti.
          „Železnica je viac ako sto rokov dôležitým hýbateľom rozvoja Slovenska. A dnes sa opäť vracia do módy ako vynikajúca ekologická alternatíva cestnej dopravy,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK a dodáva: „Dlhoročná práca nadšencov OZ Detská železnica Košice je fantastickým popularizátorom železničiarskych vízií, ktorú vždy radi podporíme. Aj vďaka takýmto nadšencom na počiatky slovenskej železnice nikdy nezabudneme.“
          Medzi lákadlami tohtoročnej Rušňoparády budú už neodmysliteľná Točňoparáda, ktorá ukáže všetky vystavované rušne  pohromade, jazdy na historických vlakoch a autobuse, simulovaný letecký a vojenský prepad vlaku a ďalšie atrakcie.
„Pripravujeme vypravenie takmer desiatky nostalgických a mimoriadnych vlakov do rôznych kútov východného Slovenska. Za podpory Košického samosprávneho kraja a Železníc Slovenskej republiky dovezieme návštevníkov nielen na samotné podujatie, ale vrámci neho aj navštívime ďalšie zaujímavé zákutia kraja,“ hovorí spoluorganizátor a predseda OZ Detská železnica Košice, Ľubomír Lehotský.
          Podujatie bolo aj v tomto roku zaradené medzi najlepších desať TOP podujatí v rámci programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja. „Rušňoparáda má v Košiciach, ale aj celom regióne povesť jedného z najvyhľadávanejších rodinných podujatí vôbec. Z pohľadu rozvoja cestovného ruchu je výborné, že do košického rušňového depa zavítajú nielen domáci, ale tiež návštevníci z Gelnice, Prešova či Popradu, ktorých tu dovezú nostalgické vlaky,“ uviedla výkonná riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

         Aj tento rok odvezie cestujúcich na Rušňoparádu špeciálny autobus MHD

          DPMK počas víkendu (22.–23. apríla 2017) posilní dopravu na Rušňoparádu. Jej 17. ročník sa uskutoční v Rušňovom depe Železničnej spoločnosti Slovensko v Košiciach, na ul. Pri bitúnku. Nadšencov vláčikov odvezie do rušňového depa špeciálna bezplatná autobusová linka.
         
Pre očakávaný zvýšený počet cestujúcich bude bezplatná autobusová linka jazdiť na trase z  Námestia Maratónu mieru do rušňového depa každú celú hodinu od 9:00 do 16:00 a z rušňového depa na Námestie Maratónu mieru každú hodinu od 9:30 do 16:30 h. Zastávky: Námestie Maratónu mieru/zastávka na Továrenskej – Mlynská bašta – Vodná – Jakabov palác – Námestie osloboditeľov (Bottova ul.)  - Senný trh – rušňové depo ZSSK/ulica Pri bitúnku. Zastávky platia aj na spiatočnej trase.

       MIMORIADNYM vlakom na I. WORKSHOP RUDOHORIA

          Pozývame vás na I. WORKSHOP RUDOHORIA 22.apríla (sobota) v kultúrnom dome v Jasove od 10:00. Pripravené budú tvorivé dielne pre deti i dospelých s remeselníkmi a umelcami z obcí Rudohoria: košikári, medovnikári, šperkári, pletené hračky, ručne vyrábané mydlá a mnoho ďalších. O sprievodný program sa postarajú: lukostrelci, hvezdári, deti z MŠ Jasov, ZUŠ Moldava nad Bodvou a ďalší. Vstupné: deti 1 €, dospelý 2 €.
          Na podujatie v ten deň vypravíme mimoriadny vlak z Košíc do Jasova a späť MEDZEVSKÁ STRELA.

Fotogaléria 2017