rusnoparada.sk

Rušňoparáda 2016

RušňoparádaPápežský vlak, štyri parné rušne aj  prezidentský salónny vozeň
V Košiciach sa stretne cez víkend unikátna historická aj súčasná  železničná technika

           KOŠICE (14. apríl 2016) – Uvidieť unikátne parné rušne, legendárny prezidentský vozeň, modernú techniku či nahliadnuť do železničiarske zákulisia, to všetko budú môcť návštevníci 16. ročníka Rušňoparády v Košiciach. Brány košického rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa otvoria už tento víkend. Tradičné rodinné podujatie plné atrakcií pre deti i dospelých organizuje ZSSK a občianske združenie Detská železnica Košice (DZK). Rušňoparáda 2016 je začlenená do programu Terra Incognita - Top10 najzaujímavejších podujatí Košického samosprávneho kraja pre rok 2016.
          Počas dvoch dní sa predstavia štyri parné rušne, tucet historických a dve desiatky súčasných železničných vozidiel. Lákadiel bude niekoľko.
   

          Novučičký Krutwig

          V premiére sa predstaví parný rušeň – Krutwig, ktorého domovom sa stane Košická detská historická železnica. „Je to najnovší zrekonštruovaný parný rušeň na Slovensku, ktorý ožije po 45 rokoch núteného oddychu. Čoskoro začne jazdiť na trati Košickej detskej historickej železnice, kde sa stane dôstojným partnerom 132-ročnej Košičanky parnej Katky,“ uviedol Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia DZK. Krutwig je posledným typom rušňa parnej éry v bývalom Československu. Určený bol najmä pre extrémne podmienky povrchových baní. Vyrobených boli stovky, no zachovali sa len 4 kusy, na Slovensku jediný. Rušeň zachraňovali českí odborníci z Múzea starých strojov v Žamberku. Komplexná oprava nájdeného vraku trvala takmer päť rokov.

          Parná Béeska

          Premiéru na Slovensku bude mať aj ďalšia parná lokomotíva z Čiech, tzv. Béeska. Parný rušeň s označením 213.901 je jeden z mála strojov, ktoré nezískali žiadnu zľudovelú prezývku. Stroj, hovorovo nazývaný len Béeska, vyrobili v roku 1954 v továrni ČKD Praha. Vystavovaná mašinka pracovala v cukrovare v Němčicích nad Hanou, do konca svojej prevádzky v roku 1977. Rušeň 15 rokov chátral až kým ho objavili nadšenci z okolia Jiřího Kotasa a počas sedemročnej práci ho kompletne zreštaurovali.

          Luxus a pohodlie na koľajniciach

         Na Rušňoparáde 2016 si možno prezrieť aj dva unikátne a atraktívne luxusné vozne – rakúsky prezidentský salónny vozeň a reštauračný vozeň zo 60. rokov minulého storočia. Oba vozne sú dodnes zaraďované do luxusných vlakov. Pôvodne boli radené aj do známej siete európskych medzinárodných vlakových spojov Trans Europe Express (TEE) určených najmä obchodným cestujúcim Salónny vozeň je napríkald vybavený štyrmi spálňovými oddielmi s nadštandardnou výbavou, prezidentským apartmánom s barom, vlastnou sprchou a francúzskou posteľou. V druhej časti vozňa je bar s pohodlnými kreslami. Vozeň bol pôvodne vyrobený pre rakúskeho prezidenta a bol súčasťou viacerých vládnych vlakov.

         Vlak pre pápeža

          Jednou z najväčších atrakcií bude paradoxne moderná vlaková súprava - Pápežský vlak z Poľska. Na Rušňoparáde sa predstaví po prvý raz. Ide o dar poľských železničiarov pamiatke pápeža Jána Pavla II. Súpravu posvätil v roku 2006 pápež Benedikt XVI., vlak sa následne stal obrovskou atrakciu. Súpravu tvorí elektrická jednotka EN61-001. Na čelách súpravy sa nachádza pápežský znak Jána Pavla II. a na bočniciach latinský nápis „TOTUS TUUS“, čo znamená „Celý Tvoj“.

         Letecký prepad vlaku i súbežná jazda

         Bohatý víkendový program určený najmä rodinám s deťmi oživí v sobotu popoludní ukážka historického leteckého a pozemného prepadu vlakov z čias druhej svetovej vojny, súťaž zručnosti rušňovodičov, aj prehliadka železničnej techniky na točni, tzv. Točňoparáda. V nedeľu sa už tradične uskutoční súbežná jazda v úseku Kostoľany nad Hornádom a Košice.
Súčasťou programu je zábavný program pre deti - zábavné súťaže, kvízy, šmýkačky či kreatívne dielne. ZSSK ukáže zasa súčasnú modernú techniku vrátane nových eurovlakov a prvýkrát aj opravárenskú halu.
          „Jedinečná príležitosť vidieť historickú rotundu, vodnú vežu, kolotoč rušňov na fascinujúcej točni aj útroby najväčších rušňov na opravárenskom stole existuje v metropole východného Slovenska  iba raz v roku. A k tomu sme pribalili aj niekoľko neuveriteľných príbehov techniky zo sveta na koľajniciach,“ uviedla hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová.

          Top podujatie

           Rušňoparáda sa v tomto roku prvýkrát zaradila do desiatky Top podujatí programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja. „Právom sa v tomto výbere ocitla nielen vďaka záujmu, ktorý vzbudzuje v Košiciach, kraji, ale aj na Slovensku i za hranicami. Rozhodujúci podiel má aj nasadenie organizátorov, ktoré roky nesie pečať profesionality,“ približuje JUDr. Lenka Vargová Jurková z Krajskej organizácie cestovného ruchu Košického kraja.
          
V bulletine návštevníci nájdu zľavové kupóny na rôzne atrakcie a služby v Košiciach, či na zakúpenie novej knihy o detskej železnici Veľký príbeh malej železnice.
         
Pre verejnosť je pripravená vlaková aj autobusová kyvadlová doprava v hodinových intervaloch.
         
Podujatie v tomto roku významne podporili: Košický samosprávny kraj – v rámci programu na podporu cestovného ruchu Terra Incognita, mesto Košice, rezort Oravský háj, ŽSR a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia.
         
Rušňoparáda 2016 sa uskutoční 16. – 17. apríla v areáli Rušňového depa ZSSK na ul. Pri bitúnku 2 v Košiciach. 

        

Rušňoparáda 2016 ponúkne bohatý program pre celú rodinu, premiéry parných rušňov aj luxusný prezidentský apartmán na koľajniciach

           KOŠICE (7. apríl 2016) – Premiéra dvoch parných rušňov, jedinečný pápežský vlak aj unikátny prezidentský salónny vozeň zo slávnych čias éry Trans Europe Expressov – to všetko bude možné o pár dní vidieť na vlastné oči v Košiciach. Nezabudnuteľná Rušňoparáda opäť otvorí verejnosti brány rušňového depa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Železničná nostalgia i moderna tak budú doslova na dosah už počas víkendu 16. a 17. apríla.
            
Na dvojdňovom podujatí sa predstavia štyri parné rušne, tucet historických vozidiel a dve desiatky súčasných železničných vozidiel. Obľúbené rodinné podujatie organizuje ZSSK v spolupráci s občianskym združením Detská železnica Košice.
            
Lákadlom 16. ročníka je predpremiéra zreštaurovaného parného rušňa Krutwig. „Nový úzkorozchodný rušeň ukážeme verejnosti prvýkrát. Z viac ako tisíc vyrobených kusov sa zachovali iba štyri a tak sme radi, že práve ten náš bude jediný, ktorý sa po takmer polstoročí  pohne plnou parou vpred v Čechách aj na Slovensku. Rušeň typu ČKD BS 200 je posledným, sériovo vyrábaným parným rušňom v Československu. V Košiciach získal označenie U 29. 101  a na detskej železnici sa tak stretnú vôbec najstaršia a najmodernejšia parná lokomotíva v strednej Európe,“ vysvetlil Ľubomír Lehotský, predseda OZ Detská železnica Košice.
           
Návštevníci sa môžu tešiť aj na predstavenie obľúbených parných lokomotív - Papagáj z Popradu či parnej „Béesky“ z ČR. Atraktívnym lákadlom sú aj dva luxusné vozne - maďarský prezidentský salónny vozeň a reštauračný vozeň z poslednej zlatej éry železnice, ktoré jazdili v slávnych Trans Europe Express naprieč Európou.
           
„Priestory rušňového depa nie sú prístupné návštevníkom, je to jedinečná príležitosť nazrieť do „kuchyne“ železnice. To všetko možno spojiť so zážitkami na vlastnej koži v úlohe rušňovodiča, kuriča. Prvýkrát budú dostupné aj opravárenské dielne, kde možno vidieť najsilnejšie súčasné lokomotívy rozobraté na tisíce šróbikov, “ vysvetľuje Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK.
           
Bohatý sprievodný program je už tradične venovaný rodinám, súčasťou bude zábavný program pre deti všetkých vekových kategórií prostredníctvom tvorivých dielní a atrakcií. Chýbať nebudú tradičné nostalgické jazdy z rôznych kútov východného Slovenska do Košíc a späť. Privezú návštevníkov podujatia až z Medzeva, Sečoviec, Spiša, Prešova či Humenného.
           
Rušňoparáda s dlhou tradíciou sa v tomto roku poprvýkrát stala aj jedným z desiatky TOP podujatí  programu Terra Incognita Košického samosprávneho kraja.
          
„Topky sú výkladnou skriňou tých najlepších podujatí regiónu. Novinkou je obohatenie ponuky turistických atrakcií o rôzne zľavy v takej podobe, aby čo najviac oslovili návštevníkov a spríjemnili im chvíle strávené v Košiciach a okolí,“ povedala Lenka Jurková, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košického kraja.
           
Pre návštevníkov je pripravená vlaková aj autobusová kyvadlová doprava v hodinových intervaloch. Vlaky pôjdu z hlavnej stanice do depa a späť, autobusy košického dopravného podniku zasa z Nám. Maratónu Mieru.
           
Dychový orchester mladých mesta Košice na slávnostnom otvorení  pred prehliadkou na točni predstaví v novom naštudovaní Pochod pionierskej železnice. Zaznie po 60. rokoch od premiéry, počas otvorenia pionierskej železnice roku 1955. ZSSK ukáže zasa súčasnú modernú techniku vrátane nových eurovlakov.
            
Podujatie v tomto roku významne podporili: Košický samosprávny kraj – v rámci programu na podporu cestovného ruchu Terra Incognita, mesto Košice, rezort Oravský háj, ŽSR a spoločnosť Cargo Slovakia. Rušňoparáda 2016 sa uskutoční 16. – 17. apríla v areáli Rušňového depa ZSSK na ul. Pri bitúnku 2 v Košiciach. 

            Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) – najväčší dopravca verejnej osobnej železničnej dopravy na Slovensku. Denne vypravuje vyše 1450 vlakov a ročne ZSSK prepraví vyše 58 miliónov cestujúcich. Kontaktné centrum 18 188 / +421 2448 58 18 (zo zahraničia), www.slovakrail.sk / www.facebook.com/slovakrail / info@slovakrail.sk

            Program Terra Incognita je samostatný program iniciovaný regionálnou samosprávou na podporu kultúry a rozvoja kultúrneho cestovného ruchu prostredníctvom vytvorenia trvalo udržateľnej ponuky destinácií, produktov a služieb. Viac na www.terraincognita.sk. Od januára 2015 sa program Terra Incognita realizuje pod gesciou Krajskej organizácie cestovného ruchu Košického kraja.

           Občianske združenie Detská železnica Košice v spolupráci s Mestom Košice zabezpečuje dopravu na unikátnej úzkorozchodnej Košickej detskej historickej železnici vybudovanej v 50. rokoch minulého storočia na predmestí Košíc. Rušne, vagóny a časť koľajiska sú zapísané v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok SR. Kráľovnou je 132-ročný parný rušeň „Katka“, najstarší prevádzkovaný parný rušeň vo Višegrádskom regióne. S prevádzkou je spojený aj Klub mladých železničiarov – detská obsluha a sprievod v rovnošatách. Košická detská historická železnica si tento rok pripomína 60 rokov dokončenia trate (1956). Viac na www.detskazeleznica.sk, kezeleznica@gmail.com alebo tel.: +421 905 496 426

Fotogaléria 2016