rusnoparada.sk
Rušňoparáda 2014 predstavila poklady železnice v Košickom depe.

2014           Najväčšie stretnutie priaznivcov železničnej nostalgie i moderny na východe Slovenska po roku opäť konalo v Košiciach 26. a 27. apríla 2014. Ťahúňom bol ako zvyčajne parný rušeň Katka, ktorý v tom roku oslávil už 130 rokov.

            Tradičné rodinné podujatie sa predstavilo všetkým priaznivcom železnice v novom šate s rozšíreným programom a množstvom atrakcií pre malých aj veľkých. Tí si v rušňovom depe za malou stanicou mohli prezrieť a doslova ohmatať najmodernejšie vlakové súpravy, ale aj najrýchlejší parný rušeň, či byť svedkom stretnutia dvoch najstarších prevádzkovaných parných lokomotív na Slovensku.    

            Návštevníkov priviezli až do depa mimoriadne nostalgické vlaky z Bratislavy a rôznych  kútov východného Slovenska. A to aj po tratiach, kde už osobná doprava roky nepremáva. Pre Košičanov bola pripravená vlaková kyvadlová doprava z hlavnej stanice a bezplatná preprava v hodinových intervaloch  z Nám. Maratónu Mieru, ktorú zabezpečil Dopravný podnik mesta Košice.

         Už 14. ročník obľúbeného podujatia, známeho v minulosti pod názvom prebúdzanie Katky, organizovala Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a občianske združenie Detská železnica Košice. V tom roku sa podujatie stalo dokonca predpremiérou osláv Dní mesta Košice.

        „Otvorenie rušňového depa je príležitosťou prezrieť si bežne nedostupné priestory, vidieť najrozmanitejšie druhy rušňov a otestovať komfort najmodernejších vlakov získaných pre Slovensko z eurofondov,“ pozývala Jana Morháčová, riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK.

Najväčším ťahákom boli oslavy 130-ročného jubilea populárnej Katky, ale i desiatky železničných exponátov a modelov z celého Slovenska. Lákadlom boli tiež mnohé interaktívne ukážky a atrakcie nielen pre deti.

„Chceme, aby sa na Rušňoparáde zabavili celé rodiny a prežili jeden či dva príjemné dni v atmosfére, akú poznáme už iba zo sledovania starých čiernobielych filmov. Okrem nostalgie je pripravený rozšírený sprievodný program, tvorivé dielne, atrakcie, zábavný park a postarané bude aj o hlad a smäd návštevníkov,“ uviedol Ľubomír Lehotský z občianskeho združenie DŽK. Na sobotu večer organizátori po rokoch pripravili aj atraktívne nočné fotenie. 

Fotogaléria 2014